K+F vs. bibliometria: kompozit mutatók






Input és output mérõszámok összevetése

A kompozit mutatók a SCImago tudománymetriai mérõszámaira és az EUROSTAT statisztikáira épülõ összetett mutatók, melyek e mérõszámok egymáshoz viszonyított változását mutatják be idõsorosan, az 1996-2010 közötti idõszakra vonatkozóan. Az adatok megjelenítése diagramok formájában történik. Az ábrákon a felhasználó által szabadon kiválasztott két statisztikai mutató értékei mentén helyezkednek el az egyes évek adatai, szemléltetve a két tényezõ egymáshoz, illetve e tényezõk vizsgált idõszakra vonatkozó átlagához viszonyított idõbeli változását Magyarország esetében.


A SCImago tudománymetriai mérõszámai megegyeznek a Bibliometriai modulban leírt mutatókkal (kiegészítve azokat a publikációk abszolút számával). A velük kontrasztba állítható EUROSTAT adatsorokból a kompozit mutatók kialakításához az alábbi témakörök statisztikáit használjuk fel:


Felhasznált statisztikák:

  • K+F statisztikai adatok (pl. ráfordítás, foglalkoztatottak száma/aránya stb.)
  • Tudásalapú társadalmat leíró adatok (pl. iskolai végzettség, tudományos fokozattal rendelkezõk aránya, internethasználat, telefonellátottság stb.)
  • Gazdasági adatok (pl. ágazati megoszlás, szektoriális megoszlás stb.)

  • Elérhetõ kimutatások:
    A felhasználó összvetheti a tudománymetriai adatokat a legkülönfélébb K+F mutatókkal. A felhasznált EUROSTAT K+F mutatók három nagy kategóriába sorolhatók, melyek egyenként több konkrét mutatót foglalnak magukban:

    • K+F ráfordítás
    • Kutatók, K+F humánerõforrás
    • Szabadalmak, high-tech

    A tudománymetriai mérõszámok a K+F statisztikai adatok mellett a közeljövõben vizsgálhatók lesznek, többek között, a tudásalapú társadalmat leíró mérõszámok és gazdasági adatok tükrében is.


    Használat:
    A kompozit mutatók esetében az EUROSTAT K+F mutatóinak és a SCImago adatainak tetszõleges páronkénti viszonya megjeleníthetõ grafikon formájában. A megjelenített grafikon értelmezése, használata a Felhasználó hatásköre.