Nemzetközi idõsorok: európai országok pozíciójának alakulása az input és output mérõszámok terében (Kelet-Közép Európa)






A kompozit mutatók a SCImago tudománymetriai mérõszámaira és az EUROSTAT statisztikáira épülõ összetett mutatók, melyek e mérõszámok egymáshoz viszonyított országonkénti különbségét mutatják be az 1996-2010 közötti idõszakra vonatkozóan az EU-hoz 2004-ben és 2007-ben csatlakozott volt szocialista országok, valamint Horvátország (mint tagvárományos) esetében. Az adatok megjelenítése diagramok formájában történik. Az évenként lekérhetõ ábrákon a felhasználó által kiválasztott két mutató mentén helyezkednek el az egyes országok adatpontjai, szemléltetve a két tényezõ egymáshoz, illetve e tényezõk vizsgált idõszakbeli átlagához viszonyított országonkénti alakulását.

Tudománymetriai mérõszámok

A SCImago tudománymetriai mérõszámai a következõk:

Publikációk száma: Az adott évben az adott ország kutatói által publikált tudományos közlemények száma. A szokásos értelmezés szerint a mérõszám az ország tudományos kibocsátásának, termésének egyik indikátora.

Hivatkozások száma: Az adott évben az adott országból publikált tudományos közleményekre jutó hivatkozások mennyisége. A tudományos hatás méréséhez jellemzõen használt egyik mérõszám.

H-index: Azon tudományos közlemények száma (h) az adott évben és országban, amelyek a megjelenés éve óta egyenként legalább h db hivatkozást kaptak. A mutató egyaránt jellemzi a tudományos kibocsátást és hatást.

Tudományos közlemény alatt ebben az esetben mindig nemzetközi, a Scopus által indexelt folyóiratban publikált közleményt értünk.

K+F statisztikák

A tudománymetriai mérõszámokkal kontrasztba állítható EUROSTAT adatsorokból a kompozit mutatók kialakításához az alábbi témakörök statisztikáit használjuk fel:

  • K+F statisztikai adatok (pl. ráfordítás, foglalkoztatottak száma/aránya stb.)
  • Tudásalapú társadalmat leíró adatok (pl. iskolai végzettség, tudományos fokozattal rendelkezõk aránya, internethasználat, telefonellátottság stb.)
  • Gazdasági adatok (pl. ágazati megoszlás, szektoriális megoszlás stb.)

Elérhetõ kimutatások

Jelenleg a felhasználó összvetheti a tudománymetriai adatokat a legkülönfélébb K+F mutatókkal. A felhasznált EUROSTAT K+F mutatók három nagy kategóriába sorolhatók, melyek egyenként több konkrét mutatót foglalnak magukban:

  • K+F ráfordítás
  • Kutatók, K+F humánerõforrás
  • Szabadalmak, high-tech

A tudománymetriai mérõszámok a K+F statisztikai adatok mellett a közeljövõben vizsgálhatók lesznek, többek között, a tudásalapú társadalmat leíró mérõszámok és gazdasági adatok tükrében is.

Használat

A kompozit mutatók esetében az EUROSTAT K+F mutatóinak és a SCImago adatainak tetszõleges páronkénti viszonya megjeleníthetõ grafikon formájában. A megjelenített grafikon értelmezése, használata a Felhasználó hatásköre.